Lata 1997-1999


       1 września 1997 r. w skład Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 została włączona Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Dorosłych. Z tą datą również zmieniono nazwy szkół wchodzących w skład zespołu. I tak odtąd w obrębie ZSZ Nr 1 funkcjonują następujący szkoły: Szkoła Zasadnicza, Szkoła Przysposabiająca do Zawodu (do roku szkolnego 1999/2000), Technikum Zawodowe dla Dorosłych, Technikum Zawodowe, Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, Szkoła Zasadnicza Specjalna.

       Doniosłym wydarzeniem ostatnich lat stało się poświęcenie sztandaru Zespołu Szkół Zawodowych. Ta niezwykła uroczystość odbyła się 20 października 1997 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Poświęcenie sztandaru oznaczało zwrócenie się w stronę niezaprzeczalnie ważnych dla każdego człowieka wartości, które bogacą duchowo w akcie zawierzenia Bogu. Sens tej pięknej uroczystości oddają niezapomniane słowa:

       "PRZYCHODZIMY W TYM UROCZYSTYM DNIU, BY SYMBOL NASZEJ SZKOŁY, SZTANDAR, POCHYLIĆ PRZED OBLICZEM WSZECHMOGĄCEGO I PROSIĆ O JEGO POŚWIĘCENIE. POŚWIĘCENIE SZTANDARU SYMBOLIZUJE ZAWIERZENIE BOGU SZKOŁY I TYCH, KTÓRZY JĄ TWORZĄ (...)

W GEŚCIE POŚWIĘCENIA SZTANDARU ZAWIERAMY PROŚBĘ O BŁOGOSŁAWIEŃSTWO W CODZIENNYCH ZMAGANIACH, O USTRZEŻENIE OD ZŁA I NIEBEZPIECZEŃSTWA, JAK RÓWNIEŻ OKAZUJEMY BOGU NASZĄ WDZIĘCZNOŚĆ ZA TO, ŻE MOŻEMY POD WŁASNYM SZTANDAREM ZDOBYWAĆ WIEDZĘ NA WZÓR NASZYCH PRAOJCÓW, KTÓRZY POD HASŁEM "BÓG, HONOR, OJCZYZNA" WALCZYLI O WOLNOŚĆ POLSKI"


Uroczysta chwila poświęcenia Sztandaru Szkoły




Złożenie hołdu poświęconemu Sztandarowi Szkoły




Trwająca uroczystość poświęcenia Sztandaru ZSZ

Na pierwszym planie dyrektor ZSZ Nr 1 mgr inż. Jadwiga Górniak



       W uroczystości poświęcenia sztandaru uczestniczyły oprócz osobistości kościelnych także władze miasta i zaproszeni goście. Po zakończeniu ceremonii w świątyni sztandar przeniesiono do ZSZ, gdzie odbyło się ślubowanie klas pierwszych.


Ślubowanie klas pierwszych



       Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie obchodzimy w dniu 20 października Święto Szkoły, bowiem nasza społeczność pragnie, by myśl o poświęconym sztandarze towarzyszyła wszelkim poczynaniom i zmianom, jakie odsłania upływający czas.

       Takie zmiany przyniósł już następny rok szkolny. W końcu grudnia 1998 r. pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę panią dyrektor, mgr inż. J. Górniak, która prawie całą swą długoletnią pracę poświęciła szkolnictwu zawodowemu. W tym też roku szkolnym odbył się konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych zorganizowany w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Częstochowie. Konkurs ten zakończył się sukcesem pani mgr Marty Kluzy, która została dyrektorem naczelnym naszej szkoły. Na stanowiska wicedyrektorów powołano w roku szkolnym 1999/2000 mgra Czesława Świerczyńskiego oraz mgra Jerzego Nędzę w związku z przejściem na emeryturę wicedyrektor, mgr Barbary Ostrowskiej oraz wicedyrektor, inż. Haliny Przejczowskiej. Podobnie zmiana nastąpiła na stanowisku kierownika szkolenia praktycznego, bowiem na miejsce odchodzącego na emeryturę mgra inż. R. Paradowskiego powołana została mgr inż. Maria Rosińska.

       Przed obecną kadrą kierowniczą, a zwłaszcza dyrektor, mgr M. Kluzą, stanęły nowe problemy i niełatwe zadania. Odpowiedzialność za skuteczną realizację programów nauczania musi iść w parze z kształtowaniem postaw współczesnej młodzieży tak, by jej wiedza nie oddalała się od sfery etyki. Problem efektywnego rozwoju osobowości ludzkiej wymaga ciągłej rewizji treści kształcenia i metod wychowania.