Lata 2000-2005


       Rok szkolny 1999/2000 zaowocował sfinalizowaniem szeregu zadań podjętych w tym okresie przez dyrekcję i grono nauczycielskie. Pod kierunkiem mgra J. Nędzy opracowany został Wewnątrzszkolny System Oceniania, a z inicjatywy mgra Czesława Świerczyńskiego przeprowadzone zostały prace nad zmianami w Statucie Szkoły. Ponadto wicedyrektor, mgr Czesław Świerczyński z dużym zaangażowaniem rozpoczął starania zmierzające do nadania naszej szkole imienia pana Eugeniusza Kwiatkowskiego. W trosce o pełne ukształtowanie absolwenta Zespołu Szkół Zawodowych powstał również szeroko pojęty plan wychowawczy. Pracami nad jego kształtem kierowała mgr Z. Chwalba, koordynując wysiłki wszystkich zainteresowanych - całego zespołu wychowawczego, pedagogów, młodzieży i rodziców. Realizacja planu pod hasłem "... Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie..." niesie ze sobą wielką misję dla szkoły przyjaznej, otwartej, kształcącej młodego Polaka i świadomego Europejczyka. Tworzenie planu wychowawczego było przedsięwzięciem pionierskim i nowatorskim.

       Wizja ucznia wszechstronnie rozwijającego swoje umiejętności, a równocześnie przestrzegającego norm moralnych wydaje się niedaleką od ideału. Jej spełnienie to jednak długotrwały i skomplikowany proces wkraczający w XXI wiek, wymagający zaangażowania tak młodzieży, jak i nauczycieli. Pragniemy przecież, by wielostronne i przemyślane oddziaływania na ucznia oraz właściwe odbieranie przez niego naszych pedagogicznych zabiegów warunkowały się wzajemnie, określając istotę kształcenia i wychowania.

       Dotychczasowe w tej mierze doświadczenia i osiągnięcia stały się, w naszym przekonaniu, uprawniającymi do poczynienia starań o przyjęcie przez szkołę imienia wspaniałego rodaka - pana E. Kwiatkowskiego - człowieka twórczej pracy i patrioty. W związku z tym Rada Powiatowa w Myszkowie podjęła w dniu 27 września 2000r. uchwałę nr XVIII/105/2000, której paragraf pierwszy brzmi: "Zespołowi Szkół Zawodowych Nr 1 w Myszkowie nadaje się imię Eugeniusza Kwiatkowskiego".



       Uchwała Nr XVIII/105/2000 Rady Powiatu w MyszkowieZ dnia 27 września 2000 roku w sprawie nadania imienia Zespołowi Szkół Zawodowych Nr 1 w Myszkowie

       Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 z późn. zm.) w związku z art. 3 ust z dnia 25 lipoca 1998 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. Nr 117, poz. 759) oraz art. 5 ust. 5a i art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 7 wrzeaśnia 1991 roku o sytermie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późn. zm.) i § 1 ust. 1 i ust. 3 oraz § 2 ust. 1 ramowego statutu szkoły publicznej, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 14 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 czerwca 1992 roku w sprawie ramowego statutu szkół publicznych dla dzieci i młodzieży (Dz. Urz. MEN Nr 4 poz. 18) Rada Powiatu w Myszkowie uchwala co następuje

§ 1

Zespołowi Szkół Zawodowych Nr 1 w Myszkowie nadaje się imię Eugeniusza Kwiatkowskiego

§ 2

Nowa nazwa szkoły brzmi: Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, w sposób zwyczajowo przyjęty



       Jesteśmy pełni podziwu dla inicjatyw gospodarczych pana E. Kwiatkowskiego oraz jego wysiłków w sferze rozwoju przemysłu. Doceniamy je tym bardziej, iż były podejmowane w trudnych dla Polski okresach, gdy gospodarka dźwigała się z odrętwienia i upadku. Czujemy się związani z sylwetką wielkiego budowniczego, który w latach 20-stych naszego stulecia żył i pracował na bliskiej nam śląskiej ziemi, a więc dobrze znał i rozumiał jej problemy. Z pewnością jako chemik naukowiec, orędownik pracy dla przemysłu i uzdrowienia gospodarki w pełni pojąłby sens zadań, jakie wyznaczone są kształceniu w systemie współczesnej szkoły zawodowej.

       To przekonanie pozwala nam z dumą poszukiwać związków ze sposobem myślenia i filozofią postępowania tego wartościowego człowieka tak dalece, by upatrywać w jego osobie postać godną patrona naszej szkoły. Toteż data 15 grudnia 2000 r. - dzień nadania imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego Zespołowi Szkół Zawodowych w Myszkowie - zapisze się w dziejach tej szkoły jako fakt historyczny i niepowtarzalny.

       Zdajemy sobie sprawę, że nadchodząca przyszłość niesie nowe wyzwania. Reforma szkolnictwa, która stopniowo wkracza w życie, daje wyraz zmieniającemu się obliczu rzeczywistości. Stawiamy sobie zatem pytania o dalszy sens i kierunek naszych działań. Wiemy jednak, że pięćdziesięciopięcioletnia historia tej szkoły odsłania bogactwo myśli i doświadczeń. Dlatego, korzystając z jej dotychczasowego dorobku w dziedzinie edukacji i patrząc jednocześnie na twórczą postawę naszego patrona, łatwiej jest nam podjąć wysiłki, dzięki którym absolwent tej szkoły z podziwem i zdumieniem będzie chłonął świat XXI wieku.

       Rada Pedagogiczna wypracowała główne kierunki rozwoju szkoły zgodnie z reformą oświaty. Starostwo Powiatowe na wniosek szkoły powołało nowe typy szkół dostosowując kierunki kształcenia do zapotrzebowania rynku pracy i zainteresowań młodzieży. 1 IX 2000 roku uruchomiono 5-letnie Technikum w zawodzie technik telekomunikacji. W maju 2000 roku szkoła nawiązała współpracę z Politechniką Gliwicką, której najistotniejszy aspekt stanowi połączenie egzaminu dojrzałości z egzaminem wstępnym na tę uczelnię. Taka właśnie forma prezentacji wiedzy spełnia w najwyższym stopniu oczekiwania młodzieży i zbliża się w swym kształcie do zreformowanej matury. Od roku 2000 do 2004 egzamin ten złożyło pozytywnie 55 uczniów i nadal cieszy się on dużą popularnością. W tym też roku powstał Zespół ds. Promocji Szkoły zajmujący się przygotowywaniem materiałów promocyjnych dla absolwentów gimnazjum, a także dla mediów. Ponadto członkowie zespołu promują szkołę odwiedzając wszystkie gimnazja w powiecie myszkowskim. Docierają w ten sposób do potencjalnych uczniów naszej szkoły, upowszechniając wiedzę o charakterze jej pracy. W ramach promocji powstała strona internetowa szkoły, na której można znaleźć informacje związane z historią Zespołu Szkół, aktualnymi wydarzeniami, rekrutacją, osiągnięciami, perspektywami rozwoju.

       Na terenie szkoły działają liczne koła zainteresowań, pozwalające młodzieży pogłębiać swoje wiadomości. Za działalność ekologiczną Zespół Szkół otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys zł z rąk dyrektora Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nagrodę dla szkoły odebrała mgr Teresa Słabosz opiekun Szkolnego Koła Ekologicznego.

       Dnia 14.XI.2000 roku po raz pierwszy w historii ZSZ nr 1 w Myszkowie odbyła się impreza pod hasłem "dni otwartych ". Jej główne założenie, to chęć zacieśnienia współpracy szkoły z rodzicami oraz wypracowanie wspólnych metod rozwiązywania problemów wychowania i edukacji młodzieży. Zadanie to wynikało w dużej mierze z faktu, że szkoła kształciła w tym czasie ponad 1300 uczniów na kierunkach dziennych i wieczorowych. W obrębie Zespołu Szkół funkcjonowało Liceum Ekonomiczne, Technikum Zawodowe, Liceum Zawodowe, Technikum dla Dorosłych i Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształcąca w 15 zawodach. Kształceniem młodzieży zajmowało się ponad 80 pedagogów: ,,Jesteśmy największą szkołą średnią na terenie powiatu. Choćby tylko dlatego statystycznie przypada na szkołę więcej problemów. Dzisiejszym spotkaniem z rodzicami, szkoła chce zapoczątkować stałe, cykliczne zajęcia lub spotkania ze specjalistami, którzy wytworzą w rodzicach świadomość, iż nie mniej od nich jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w wychowaniu ich dzieci" - mówiła M. Kluza dyrektor ZSZ nr 1.

       W ramach dni otwartych przyszli absolwenci mogą zapoznać się z funkcjonowaniem, działalnością i osiągnięciami naszej szkoły. Rodzice uczniów mają możliwość uczestniczenia w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli, w prelekcjach zapraszanych w tym dniu specjalistów, w wystawach prac i osiągnięć młodzieży, w spotkaniach z pedagogami.

       Najdonioślejszym wydarzeniem ostatnich lat funkcjonowania szkoły stała się uroczystość nadania imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego Zespołowi Szkół Zawodowych w dniu 15.XII.2000 roku. Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie przygotowywali się do niej długo i nadzwyczaj starannie. Ważną część przygotowań stanowił konkurs pt. ,"Wszystko o E. Kwiatkowskim" propagujący postać patrona wśród całej społeczności szkolnej. Z tej okazji odbyło się również szereg spotkań młodzieży, nauczycieli, wystaw, prób przygotowywanego programu artystycznego.

       Dzień 15.XII.2000 roku rozpoczął się uroczystą mszą św., którą celebrował bp Jan Wątroba. Dalsza część uroczystości odbywała się w szkole, gdzie w czasie akademii odsłonięto pamiątkową tablicę, poświęconą Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, wykonaną przez myszkowskiego rzemieślnika Bogdana Cygankiewicza.

       Wśród wielu zaproszonych gości, niewątpliwie najważniejsza była Anna Kwiatkowska-Puget, córka E. Kwiatkowskiego. Jej wspomnienia dotyczące niezwykłej postaci ojca dodały szczególnej oprawy całej uroczystości. Duch II Rzeczpospolitej zagościł na sali, gdy pani Puget opowiadała o Eugeniuszu Kwiatkowskim, o Józefie Piłsudskim oraz jego córkach, Wandzie i Jadwidze, które doskonale znała i z którymi się przyjaźniła. Do historii nawiązał też kolejny z grona znamienitych gości, prof. Marian Marek Drozdowski. Mówiąc o patronie szkoły, w sposób szczególny wyeksponował i podkreślił triadę wartości wyznawanych przez naszego patrona: odwagę poznawania prawdy, szacunek dla tradycji narodowych i patriotyzm, zwracając się ku młodzieży ze słowami: "To one, droga młodzieży powinny przyświecać wam w życiu. E. Kwiatkowski pozostał im wierny do końca. Biorąc pod uwagę wielkość tej postaci, apeluję do was o przystąpienie do grona Federacji Szkół Kwiatkowskiego".

       Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, reprezentanci kuratorium oraz nauczyciele z innych szkół. Podniosła atmosfera uroczystości i jej niezwykła ranga wywarły niezaprzeczalny wpływ na dalsze funkcjonowanie placówki i pozytywne postrzeganie roli szkoły w naszym regionie.


Lista gości biorących udział w uroczystości nadania imienia szkole.


Pamiątkowa tablica poświęcona patronowi Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.


Goście honorowi biorący udział w uroczystości nadania imienia szkole.


       Historyczny wymiar aktu nadania imienia szkole wpłynął na decyzję uznania dnia 15 grudnia corocznym Świętem Szkoły obchodzonym jako Dzień Patrona Szkoły. Stał się on w ten sposób bardzo potrzebną społeczności szkolnej okazją do zwrócenia się w stronę dokonań wielkiego Polaka, refleksji nad własnymi postawami i osiągnięciami, służąc również integracji środowiska szkolnego.

       Kolejny rok szkolny 2001/2002 przyniósł zmiany w kadrze kierowniczej. Nowym wicedyrektorem została mgr Małgorzata Czarnecka. Rok ten zapisał się w pamięci nauczycieli i uczniów, zwłaszcza jako czas w którym społeczność szkolna uroczyście obchodziła I rocznicę nadania imienia ZSZ nr 1. Szczególnego charakteru nabrały obchody święta rozpoczęte o godzinie 900 Mszą Świętą w Kościele św. Ap. Piotra i Pawła, po której już na terenie szkoły odbyły się atrakcyjne imprezy, np: sesja poświęcona E. Kwiatkowskiemu, konkurs pieśni patriotycznych, rozgrywki sportowe, konkursy plastyczne, itp.

       Z inicjatywy dyr. Marty Kluzy powstał zespół do spraw mierzenia jakości pracy szkoły. Opracował on plan i harmonogram pomiaru, służące mu narzędzia i metody, a także zbadał jakość pracy w wyznaczonych płaszczyznach. W raporcie z dokonanego pomiaru zespół określił mocne i słabe strony pracy szkoły, oraz te, które wymagają poprawy. W oparciu o ten dokument powstał plan rozwoju szkoły na lata 2002 - 2006 sukcesywnie realizowany i corocznie monitorowany.

       W roku 2001 wyposażono pracownie chemiczną w nowoczesne digestorium, pozwalające na ciekawe prowadzenie lekcji chemii. Powstała też siłownia wyposażona w wielostanowiskowy atlas do ćwiczeń, bieżnię, rowery treningowe, sztangę i hantle. Warto też wspomnieć o zajęciu trzeciego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Szkolne Koło Ekologiczne. Konkurs organizowała Fundacja profesora A. Dygacza; redakcja "Zielonej Ligii" w Katowicach w 2001 roku.

       Od roku szkolnego 2002 / 2003 szkoła oficjalnie nosi nazwę Zespół Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dyrektorem ZS Nr 1 jest mgr Marta Kluza, funkcję wicedyrektorów pełnią mgr inż. Maria Oleksiak i mgr Jerzy Nędza, a kierownika praktyk mgr inż. Maria Rosińska.

       W związku z przekształceniami dotychczas istniejących szkół i powstawaniem ich nowych typów, w skład Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie wchodzą następujące:

       Kolejny rok pracy szkoły 2003 / 2004 przyniósł wiele korzystnych zmian. Do użytku oddano pracownie internetową wyposażoną w nowoczesny sprzęt komputerowy z 14 stanowiskami uczniowskimi i jednym nauczycielskim oraz Multimedialne Centrum Informacji (MCJ) - czyli czytelnię połączoną ze stałym dostępem do Internetu.

       W odpowiedzi na apel prof. M. Drozdowskiego skierowany do młodzieży w dniu nadania imienia ZSZ, szkoła nasza oficjalnie przystąpiła do Stowarzyszenia Szkół im. E. Kwiatkowskiego. Założycielem Stowarzyszenia jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Jarocina, a jego najważniejsze zadania to przede wszystkim integracja środowisk szkolnych skupionych wokół sylwetki E. Kwiatkowskiego, pogłębienie wiedzy o nim, wymiana wzajemnych doświadczeń. Corocznie ZS z Jarocina organizuje konkursy wiedzy o E. Kwiatkowskim. Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy stanęli z nimi w szranki w listopadzie 2004 r. Przedstawicieli szkoły z Jarocina gościliśmy u siebie wiosną 2004 r.

       W ciągu prawie 60 lat swego istnienia szkoła uzewnętrzniła wiele ciekawych form charakteru swej pracy i tętniącego energią uczniowskiego rytmu życia. Z czasem stawały się one nieodłącznymi elementami naszej tradycji, jak: Święto Patrona Szkoły obchodzone 15 grudnia każdego roku, Dzień Sportu, chrzest pierwszoklasistów czyli tzw. "otrzęsiny", spotkania wigilijne, "studniówka". Tradycję mają też wycieczki szkolne; turystyczno-krajoznawcze oraz bezpośrednio związane z programem nauczania np. do zakładów pracy, bibliotek, Planetarium na wystawy i na targi edukacyjne. W utrwalaniu tradycji szkolnych dużą rolę odgrywa Samorząd Uczniowski.

       18 czerwca 2004 r. odbył się konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 zorganizowany w Starostwie Powiatowym w Myszkowie. Nowym dyrektorem ZS Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego został mgr Eugeniusz Bugaj. Na stanowiska wicedyrektorów powołano w roku szkolnym 2004 / 2005 mgr inż. Marię Oleksiak oraz mgr Piotra Kosa. Zmiana nastąpiła też na stanowisku kierownika szkolenia praktycznego. Na miejsce mgr inż. Marii Rosińskiej powołany został mgr inż. Andrzej Kowalczyk.

       Wyzwania, jakie stanęły przed kierownictwem szkoły, to przede wszystkim przeprowadzenie „Nowej Matury”, mającej stać się probierzem rzetelności wiedzy oraz umiejętności uczniów ocenianych w systemie egzaminów zewnętrznych, co pozwoli na zobiektywizowanie wyników oraz stanowić będzie podstawę do rekrutacji kandydatów na wyższe uczelnie. Priorytetowym zadaniem nauczycieli oraz dyrekcji szkoły jest zatem podjęcie wszelkich wysiłków zmierzających do należytego przygotowania uczniów do matury, tak by mogli uzyskać satysfakcjonujące wyniki.

       Inne przedsięwzięcia realizowane przez kierownictwo ZS Nr 1 w bieżącym roku szkolnym to, obok efektywnego wdrażania reformy systemu edukacji, także wybór właściwych kierunków kształcenia zawodowego oraz systematyczne modernizowanie bazy lokalowej. Dzięki sfinalizowaniu wszystkich tych zadań szkoła ma szansę stać się jeszcze bardziej użyteczną, atrakcyjną i otwartą dla kształcącej się w niej młodzieży.

       Cennym doświadczeniem dla naszych uczniów okazało się nawiązanie współpracy ze szkołą w Filderstadt w Niemczech, dzięki pozyskanym środkom z Fundacji Polsko-Niemieckiej. W ramach realizacji projektu zaplanowano wymianę młodzieży z Polski i Niemiec. Uczestnicy wymiany mieli możliwość nie tylko doskonalenia umiejętności językowych, ale też bliższego poznania kraju, jego kultury, historii i tradycji. W tym też okresie nawiązano współpracę ze szkołą z Bułgarii. Projekt został opracowany w ramach programu Sokrates.



17 grudnia 2004 roku odbyło się spotkanie młodzieży z emerytowanymi nauczycielami i byłym, długoletnim dyrektorem Zespołu Szkół Nr 1, mgr Zenonem Młynarskim

       23 marca 2005 roku zostały po raz pierwszy zorganizowane Dni Otwarte Szkoły, które na dobre zagościły w naszym szkolnym kalendarzu. W tym dniu odwiedziło nas blisko 300 uczniów, mogących zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły. Zwiedzający Zespół Szkół gimnazjaliści z zainteresowaniem oglądali budynek szkolny, pracownie specjalistyczne z ich wyposażeniem, bibliotekę i zaplecze sportowe. Mogli też uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, zwłaszcza z zakresu interesujących ich przedmiotów zawodowych oraz poznać tradycje szkoły, o których opowiadali im starsi koledzy, a nawet spędzić mile czas w szkolnej kawiarence. Wielu z nich potem zdecydowało się podjąć naukę w naszej szkole.

       26 kwietnia 2005 roku zorganizowano w ZS Nr 1 „Debatę Europejską”. Główny temat spotkania to programy europejskie dla młodzieży. Prowadzącym debatę był Grzegorz Sikorski - kierownik filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. Emilia Komenda-Liberda z Biura Integracji Europejskiej. W debacie uczestniczyła cała społeczność szkolna – dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie. Relacja ze spotkania wraz z filmem i zdjęciami zostały przesłane do „Monitora Unii Europejskiej" i wzięły udział w ogólnopolskim konkursie Fundacji Prawo Europejskie.

       14 czerwca 2005 roku na liście laureatów finałowego etapu konkursu wiedzy o UE „Wygraj Brukselę” znalazł się uczeń naszej szkoły Grzegorz Uchnast. Nagrodą był wyjazd do Brukseli.