Lata 2005-2006


       Szkolny Ośrodek Kariery w Zespole Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie powstał we wrześniu 2005 r. dzięki ogłoszonej przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy III edycji konkursu na utworzenie tego typu instytucji. Inicjatywa powołania do życia takich ośrodków wynikała z narodowych i unijnych strategii rozwoju. Tworzone były one ze środków finansowych pozyskanych w ramach Programu Aktywizacji Zawodowej Absolwentów „1 Praca”, który dotyczył szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mających uprawnienia szkół publicznych. Idea Szkolnych Ośrodków Kariery była efektem porozumienia i współpracy pomiędzy dwoma ministerstwami – Ministerstwem Gospodarki i Pracy jako organizatorem przedsięwzięcia oraz Ministerstwem Edukacji, które pełniło funkcję nadzorującą. We wrześniu 2005 r. został przygotowany gabinet doradcy zawodowego wyposażony w dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla uczniów oraz w programy multimedialne zakupione z funduszy grantowych. Stanowisko szkolnego doradcy zawodowego objęła mgr Joanna Wolińska. Podstawowym celem ośrodka stało się przekazywanie uczniom wiedzy na temat funkcjonowania rynku pracy, dostarczanie informacji służących indywidualnemu rozwojowi osobowemu, określaniu słabych i mocnych stron własnej osobowości, pomoc w zdobywaniu i doskonaleniu umiejętności zawodowych i pozazawodowych.

       Priorytetowe zadanie ośrodka to wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży, między innymi poprzez stworzenie możliwości korzystania z technologii informacyjnej i komunikacyjnej w procesie uczenia się i rozwiązywania problemów edukacyjno-zawodowych. Uczniowie ZS Nr 1 mogą liczyć na efektywną pomoc doradcy zawodowego w zaplanowaniu swojej przyszłości zawodowej i kształtowaniu praktycznych umiejętności, tak by łatwiej mogli odnaleźć się na rynku pracy. Nowocześnie wyposażony Szkolny Ośrodek Kariery w roku 2005 należał jeszcze do rzadkości i stanowił chlubną kartę w historii naszej szkoły.

       Przedsięwzięciem, które dla szkoły miało wyjątkowe znaczenie było zorganizowanie I Zjazdu Absolwentów z okazji 60-lecia istnienia Zespołu Szkół Nr 1. Uroczystość odbyła się 17 września 2005 roku. Koordynatorem prac zmierzających do uczczenia jubileuszu została wicedyrektor Maria Oleksiak. W ramach przygotowań do tego szczególnego wydarzenia – z inicjatywy dyrektora Eugeniusza Bugaja – powstało miejsce pamięci poświęcone patronowi szkoły Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Zebrane pamiątki, zdjęcia, książki znalazły swoje właściwe miejsce w szkole, stając się nie tylko świadectwem pamięci o wybitnym Polaku, ale również czyniąc jego osobę prawdziwym autorytetem i godnym naśladowania wzorem dla naszej młodzieży.



Pierwszy Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie – 17 września 2005 roku. Na zdjęciu absolwenci, nauczyciele, władze miasta


Absolwenci Zespołu Szkół Nr 1 na swoim pierwszym zjeździe


Pierwszy Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie. Wystąpienia zaproszonych gości


       Uroczystość jubileuszu uświetniła obecność wielu znamienitych gości – Starosty Powiatu Myszkowskiego Ryszarda Chachulskiego, Burmistrza Miasta Myszkowa Leona Okraski, Przewodniczącego Rady Miasta Myszkowa Wojciecha Pichety, Dyrektora Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Wandy Życińskiej oraz zaprzyjaźnionych z naszą placówką dyrektorów niemieckich szkół z Filderstadt: Martina Kleina, Petera Bizera i Andreasa Bonera.

       Przygotowana z tej okazji uroczysta akademia, otwarcie Izby Pamięci na cześć Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz spotkanie z byłymi dyrektorami szkoły – Zenonem Młynarskim i Eugeniuszem Wolakiem – dostarczyły niezapomnianych przeżyć i wzruszeń całej społeczności szkolnej.




Uroczyste otwarcie izby pamięci poświęconej patronowi szkoły Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu.


       19 stycznia 2006 roku odbyło się spotkanie młodzieży z minister Jolantą Szymanek-Deresz z kancelarii prezydenta. Temat spotkania dotyczył „urzędu prezydenta RP jako strażnika konstytucji”.