Lata 2013-2015


       W Zespole Szkół Nr 1 od sierpnia 2013 do końca grudnia 2014 roku realizowano projekt „Inwestycja w przyszłość” w ramach Programu Operacyjnego Kapitału Ludzkiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, we współpracy z firmą SYNTEA SA zajmującą się kompleksową edukacją z zakresu ICT oraz kompetencjami językowymi, biznesowymi i zawodowymi. W ramach projektu uczestnicy mieli możliwość skorzystania z zajęć językowych, informatycznych, dydaktyczno-wyrównawczych, a także z warsztatów i zajęć specjalistycznych pogłębiających wiedzę zawodową. Ponadto mogli odbyć praktyki zawodowe u pracodawców.

       W dniach od 2 do 15 października 2013 roku w naszej szkole została zorganizowana wystawa IPN – „Żołnierze Wyklęci” – dotycząca postaci Witolda Pileckiego. Uczniowie poznali losy bohaterskiego rotmistrza i męczennika narodowej sprawy, który był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz, skazanym przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i straconym w 1948 roku.

       W dniu 14 października 2013 roku zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskową Komendą Uzupełnień w Częstochowie reprezentowaną przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppłk dypl. Krzysztofa Tarapacza a Zespołem Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie reprezentowanym przez Dyrektora Szkoły mgr Eugeniusza Bugaja.

       W lutym 2014 roku mieliśmy okazję gościć w naszej szkole studentki-wolontariuszki z Chin, które opowiadały o tym egzotycznym kraju, o wrażeniach z pobytu w Europie, jak również o swoich podróżach po Azji. Zajęcia prowadziły w języku angielskim i niemieckim, w związku z czym nasi uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne w tych właśnie językach. Uczennice z klas o profilu fryzjerskim miały okazje wykonania fryzur naszym gościom, co było dla nich pierwszym zetknięciem z zupełnie innym typem włosów. Jak widać przygotowanie zawodowe jest równie ważne jak i językowe. Uczniowie klasy II TL zadawali ciekawe pytania dotyczące funkcjonowania szkolnictwa i systemu studiowania w Chinach, a także działalności wolontariatu w tym kraju.

Spotkanie młodzieży ze studentkami z Chin

Studentki z Chin zwiedzają szkołę w towarzystwie prof. Urszuli Tworek, nauczycieli języka niemieckiego

Przed Smoczą Jamą w Krakowie.
Studentki z Chin podczas wycieczki wraz z prof. Joanną Borówką, nauczycielką języka angielskiego


       31 marca 2014 roku podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie a największą w naszym mieście firmą „SOKPOL” sp. z o.o. Na mocy tego porozumienia uczniowie naszej szkoły zapewniono praktyki odbywane w najnowocześniejszym zakładzie oraz stypendia dla najlepszych.

       W dniu 15 października 2014 roku Dyrektor Szkoły mgr Eugeniusz Bugaj został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


       21 października 2014 roku odbyły się w naszej szkole Targi Ofert Edukacyjnych w ramach projektu realizowanego przez Fundację Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia. Targi uroczyście otworzyli dyrektor szkoły Eugeniusz Bugaj wraz z dyrektorem PUP w Myszkowie Markiem Węgrzynowiczem. Wystawcami byli m.in.: Powiatowy Urząd Pracy, Punkt Pośrednictwa Pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery, Projekt: Młodzi na Start, Centrum języków obcych Success, Politechnika Częstochowska, szkoły ponadgimnazjalne oraz lokalni przedsiębiorcy.

       W dniu 14 października 2014 roku w Zespole Szkół Nr 1 zostało podpisane porozumienie z Komendą Powiatową Policji.

14 października 2014 roku dyrektor Eugeniusz Bugaj podpisuje porozumienie z Komendą Powiatową Policji


       W listopadzie 2014 roku Zespół Szkół Nr 1 nawiązał współpracę z niemiecką organizacją Grüner Grashalm e. V./ Fahren, a w styczniu 2015 roku jej przedstawiciele przyjechali z wizytą do naszej szkoły. Składała się ona z trzech etapów, podczas których goście zapoznali się z funkcjonowaniem naszej szkoły, odbyli krótką wycieczkę na Ukrainę oraz wyjechali na obóz survivalowy w Bieszczady. Od 1 do 15 czerwca 2015 roku dziesięciu uczniów z klas mundurowych wraz z dwoma opiekunami przebywało w miejscowości Fahren w Niemczech, biorąc udział w dwutygodniowym obozie grupy młodzieży z Polski, Niemiec i Rosji, a także Brazylii i Australii. W tym czasie uczniowie zwiedzali Berlin, Weismar i Rostock, wyjeżdżali na obóz żeglarski, mieli okazję spróbowania wspinaczki na ścianie wspinaczkowej, a głównym punktem programu była praktyczna nauka żeglowania, którą wykorzystali potem podczas rejsu po Morzu Północnym.

       Na zaproszenie dyrektora ZS Nr 1 Eugeniusza Bugaja przybyli do naszej szkoły przedstawiciele z Litwy, Łotwy i Niemiec w celu nawiązania współpracy z naszą placówką. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z klas Technikum wraz z nauczycielami języków obcych. Uczniowie przedstawili gościom prezentację multimedialną ukazującą wizerunek naszej szkoły. Poza tym nasza młodzież miała świetną okazję doskonalenia języków obcych i poznania realiów życia w innych krajach Unii Europejskiej. Uwieńczeniem spotkania był wspólny wyjazd na krótką wizytę studyjną na Ukrainę, gdzie uczniowie mogli skonfrontować obecną sytuację polityczną tego państwa z obrazem prezentowanym w mediach. Organizacja Grüner Grashalm specjalizuje się w aktywnym spędzaniu czasu w ramach „pedagogiki przeżyć”, dlatego podczas spotkania została zorganizowana wspólna wycieczka w Bieszczady. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.