Lata 2015-2016


       Dnia 1 września 2015 roku oficjalnie otwarto halę budowlaną uruchomiono dla potrzeb warsztatowych i prowadzenia zajęć praktycznych dla technikum budownictwa i zasadniczej szkoły zawodowej związanej ze specjalizacją budowlaną. Hala jest w pełni wyposażona w materiały oraz urządzenia i narzędzia potrzebne do nauki zawodu. Znajdują się w niej cztery stanowiska egzaminacyjne, szatnia, magazyn na materiały budowlane oraz toaleta. Uczniowie dobrze się tu czują i mają najlepsze możliwości przygotowania się do egzaminów zawodowych.

Przed nowo otwartą halą budowlaną

Dyrekcja szkoły i władze powiatu w nowo otwartej hali budowlanej


       10 października 2015 roku odbył się w Zespole Szkół Nr 1 II Zjazd Absolwentów połączony z uroczystymi obchodami 70-lecia szkoły. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, absolwenci, emerytowani pracownicy naszej palcówki. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły wszystkim zebranym wspomnienia pierwszych absolwentów szkoły. Obchody uświetnił występ artystyczny uczniowskiego zespołu muzycznego „Z Kwiatkowskiego”. Po części oficjalnej czekał na wszystkich poczęstunek, a następnie odbyły się spotkania absolwentów poszczególnych roczników w klasach. Trzeba przyznać, że frekwencja dopisała.

II Zjazd Absolwentów Zespołu Szkół Nr 1 – 10 października 2015

II Zjazd Absolwentów – przemówienia gości

Absolwenci i nauczyciela podczas II Zjazdu

II Zjazd Absolwentów połączony był z uroczystymi obchodami 70-lecia szkoły

Spotkania absolwentów po latach


       W latach 2009-2014 w ramach podniesienia atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego realizowano projekt pod hasłem „Mam zawód, mam pracę w regionie”. Aż 135 uczniów skorzystało ze wsparcia doradcy zawodowego, możliwości odbycia stażu u pracodawców, wizyt studyjnych, różnych kursów zawodowych oraz zajęć dodatkowych i wyrównawczych. Od 2007 roku uczniowie zyskali możliwość kształcenia się w nowo otwartych kierunkach nauczania: technik usług fryzjerskich oraz technik budownictwa.

       Od roku 2016 w szkole realizowany jest na zasadach Erasmus+ projekt POWERVET 2016 „Praktyki zawodowe w Niemczech szansą wzbogacenia wiedzy i umiejętności uczniów ZS Nr 1 w Myszkowie na poziomie europejskim”. Złożony w roku szkolnym 2015/2016 wniosek realizowany jest od 1 grudnia 2016 do 28 lutego 2018 roku. Projekt przewiduje czterotygodniowe praktyki w Niemczech dla 15 uczniów technikum o specjalności mechatronicznej i 15 uczniów technikum o specjalności – pojazdy samochodowe. W pierwszym kwartale roku 2017 w wyniku przeprowadzonej rekrutacji wyłonieni zostali uczestnicy mobilności, którzy następnie zostaną objęci przygotowaniem kulturowo-językowo-dydaktycznym. Termin mobilności uczestników przypada na 4-29 września 2017 roku. Uczniowie wraz z opiekunami spędzą cztery tygodnie w miejscowości Schkeuditz, oddalonej o 16 km od saksońskiego Lipska. Odbędą praktyki zawodowe w firmach zlokalizowanych w Lipsku i okolicy (608 godzin dziennie). W czasie wolnym natomiast przewiduje się organizowanie wycieczek oraz zajęcia w klubie młodzieżowym na terenie ośrodka, gdzie zostaną zakwaterowani. Do dyspozycji uczestników będzie xBox, bilard, boisko do gry w siatkówkę i piłkę nożną.

       W naszej szkole realizowany jest też projekt w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Śląskiego „Wzmocnienie potencjału edukacyjnego Zespołu Szkół Nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie”. Wniosek został sformułowany w roku szkolnym 2015/2016 przez Starostwo Powiatowe w Myszkowie we współpracy ze szkołą. Jego realizacja trwa od 1 września 2016 do 31 sierpnia 2019. Projekt zakłada doradztwo zawodowe, kursy certyfikowane i staże dla naszej młodzieży. Uczniowie w ramach tego projektu mogą całkowicie bezpłatnie ukończyć następujące kursy:

• Operator CNC
• Spawacz MIG/MAG
• Prawo jazdy B
• Wózek jezdniowy
• Kurs instalatora OZE
• Kurs transportu lotniczego
• AUTOCAD
• ECDL
• Stylizacja paznokci

       Staże i praktyki zawodowe, jakie uczniowie dodatkowo mogą odbyć w ramach projektu, obejmują 150 godzin w zakładzie pracy. Za staż lub praktykę uczestnik otrzymuje stypendium w wysokości 1470 zł. Projekt przewiduje udział 270 uczestników, którzy będą rekrutowani do jego realizacji w trzech edycjach – w listopadzie 2016, we wrześniu 2017 oraz we wrześniu 2018 roku.

       Kolejnymi elementem projektu są: dokształcanie nauczycieli przedmiotów zawodowych, doposażenie pracowni mechatronicznej w nowoczesne 5 stanowisk do pneumatyki oraz likwidacja barier architektonicznych w postaci wybudowania podjazdu dla osób niepełnosprawnych do wejścia szkoły. Wszystkie zadania realizowane w projekcie są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.